Bez kategorii

Wywiad z koordynatorem Polconu 2013

Polcon to jedno z największych odbywających się każdorazowo w naszym kraju wydarzeń z czterech gatunków literackich bulonków fantastyki: science-fiction, fantasy, horroru i komiksu. W dniach 15-18 sierpnia odbędzie się po raz dwunasty. Z tej okazji postanowiliśmy rozmawiać z koordynatorem tego wydarzenia, Adamem Dudem.

P: Adam, skąd to wszystko się wzięło?

A: Musimy cofnąć się do 1995 roku, kiedy to utworzono stowarzyszenie SFerów Warszawskich. Ten zespół skupił fanów różnych gatunków literackich oraz dzieł filmowych i telewizyjnych . Było to jednoczesnie zapoczątkowanie Polconu. Zrozumieliśmy, że gromadzenie naszych uczestników w jednym miejscu może wspierać oryginalność naszej społeczności i tym samym pomagać w popularyzacji tworów tego typu.

P: Jak daleko szesnasty rok sięga?

A: Ciągle aktywna strona internetowa Polconu stronie internetowej SFerów Warszawskich Pojawiła się już 2000 roku i cały czas równocześnie ciagniemy ten proces. Pracujemy nad wzbogaceniem naszych modernistycznych metod pracy nowymi technikami , jako inicjatorzy i dostawcy nowoczesnych form edukacyjnych i promocyjnych dla naszych uczestników. Staramy się aby Polcon był każdym roku bardziej interesujacy i urozmaicony.

P: Czy poza dużymi plakatami na ulicach są jeszcze inne metody promowania wydarzenia?

A; Oczywiście. Duża liczba naszych działań marketingowych opiera się na korzystaniu z nowoczesnych technik komunikacji marketingowej. Jako desygnowani ministrowie łączymy cyfrowe platformy społecznościowe z tradycyjnymi metodami reklamy. Nasza grupa brand ambassadorów aktywnie reklamuje nasze plany i wykorzystuje internetowe narzędzia do tworzenia ruchu na portale społecznościowe przed i po samym Polconie.

P: Mogliby ludzie dowiedzieć się czegoś więcej o Polconie?

A: Tak oczywiście, nasza strona www oferuje bezpośredni dostęp do desperackich informacji dotyczacych planowanych atrakcji na Polconie 2013, a takze informacje o gościach specjalnych, sprzedaż biletów itp.. Oferujemy również specjalny newsletter, aby informować innych bardzo ważne zaktualizowania majace miejsce przed rokiem Polcon 2013 aby ludzie mieli dostep do najswiezszych informacji.

Polcon to jeden z najbardziej oczekiwanych polskich konwentów fantastyki. Na gości czeka mnóstwo atrakcji, a organizatorzy starają się, by jak najlepiej wykorzystać sprzyjające warunki.

Aby dowiedzieć się więcej na temat Polconu 2013, poszukaliśmy koordynatora tegorocznego wydarzenia mgr. Jakuba Burkackiego, aby dowiedzieć się jak wyglądała praca nad organizacją tego niezapomnianego wydarzenia.

Jakub: Praca nad Polconem była naprawdę ekscytująca i interesująca. Bardzo dużo działo się ostatnie miesiące, staraliśmy się upewnić, że wszystkie szczegóły będą na miejscu. Poza tym mieliśmy czas na poszerzenie opcji i rozbudowanie programu z zeszłego roku prawie dwukrotnie po to, by upewnić się, że Polcon będzie miał mnóstwo różnych atrakcji.

Co było najtrudniejszym aspektem organizacji?

Jakub: Moim zdaniem organizacja imprez takich jak Polcon może przyprawić o mdłości z powodu liczby szczegółów, które trzeba ogarnąć. Wszystko musi być odpowiednio ze sobą powiązane i synchronizowane – pod względem treści, udogodnień oraz funduszy. Aby to się udało, musisz być naprawdę uważnym i dokładnym. Cieszę się, że udało nam się sprostać temu wyzwaniu!

W ostatnim tygodniu mieliśmy przyjemność porozmawiać z koordynatorem organizacji Polconu 2013, Michałem 'Neithan’ Lekszą. Polcon, odbywający się co rok, to najstarsze tego typu wydarzenie w Polsce poświęcone literaturze fantastycznej, zarówno polskiej jak i zagranicznej.

Michał opowiedział nam o aktualnie trwających przygotowaniach do kolejnej edycji oraz o tym, co nowego spotka fanów literatury fantasy. Zapytaliśmy go także o jego szczególne wspomnienia z poprzednich edycji oraz o to, czym jest dla niego Arcydzieło Fantastyki Polskiej.

Jak stwierdził Michał, “Polcon to przede wszystkim ludzie – mam na myśli uczestników i organizatorów – autorów, wydawców, ilustratorów i innych ekspertów. To ludzie tworzą ten magiczny klimat.” Dodał także: “Arcydzieło Fantastyki Polskiej to każda powieść lub opowiadanie autora z tego nurtu literackiego”.

Michał zapewnił nas również, że w tegorocznym Polconie pojawi się więcej oryginalnych atrakcji niż kiedykolwiek. Wyjaśnił, że chcą stanowić ciekawy punkt odniesienia dla fanów fantastyki poza samymi spotkaniami czy warsztatami.

Na koniec przytoczył swoje motto – “Pamiętaj – wszystko zależy od Ciebie!” – oraz poprosił nas o udostępnienie tego artykułu jak najszerszej publiczności aby powiadomić fanów o ogromnych możliwościach po raz kolejny odbywającego się wydarzenia.