Korzystanie z witryny Polcon.waw.pl oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony! Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies.

Zapraszamy do udziału w 28. edycji Polconu, wielkiego święta wszystkich tych, dla których wyobraźnia jest szczególnie istotna.


Czym jest Polcon?

Polcon jest corocznym, ogólnopolskim zlotem miłośników szeroko pojętej fantastyki, hobby związanego z rozwojem wyobraźni, kreatywności oraz poszerzaniem wiedzy i horyzontów. Zlot taki, powszechnie nazywany konwentem, ma formę ogromnej, interdyscyplinarnej konferencji kulturalnej, ze sporym dodatkiem atrakcji integracyjnych, rozmaitych gier hobbystycznych i towarzyskich oraz innych rozrywek i mediów związanych z wyobraźnią, jakie oferuje popkultura.

Brzmi poważnie i nudno? Możemy zapewnić, że Polcon jest tak samo przyjemną i rozwijającą formą spędzenia kilku dni, jak poważne sprawia wrażenie.

To szczególne święto wyobraźni odbywa się co roku w innym mieście i co roku organizowane jest przez inną grupę fanów. W Warszawie odbywa się po raz czwarty (poprzednio w 2007 roku).  Organizatorem tegorocznej edycji jest Stowarzyszenie Avangarda we współpracy z Samorządem Studentów Politechniki Warszawskiej, Studenckim Kołem Astronautycznym PW i innymi naukowymi kołami wydziałowymi Politechniki, Klubem Gier Planszowych Agresor i organizatorami Festiwalu Gier Planszowych "Kocioł" oraz Narodowym Centrum Kultury.

Podczas Polconu jego uczestnicy mają okazję wybrać laureatów Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla, a więc oddać głos na opowiadania i powieści fantastyczne polskich autorów wydane w ostatnim roku, wyłonione wcześniej drogą ogólnopolskich nominacji. W sobotę 31 sierpnia odbywa się uroczysta gala wręczenia nagród zwycięzcom głosowania. Nagroda im. Janusza A. Zajdla przyznawana jest od 1985 roku – to jedno z wyróżnień literackich o najdłuższej tradycji w naszym kraju. Opiekę nad Nagrodą sprawują w całości czytelnicy.


Dla kogo?

Dla Ciebie. Wszak z jakiegoś powodu czytasz ten tekst.

Jeśli nasze wydarzenie już wzbudziło Twoją ciekawość, niezależnie od jej powodu, to zapewniamy, że możesz śmiało nas odwiedzić. Zadbamy o mile spędzony czas i dostatek ciekawych wspomnień, nowych znajomych oraz  informacje, które być może inaczej by do Ciebie nie dotarły.

Może lubisz filmy o superbohaterach lub kino z mnóstwem efektów specjalnych (zdecydowana większość takich produkcji to kino fantastyczne)? Może od czasu do czasu zdarza Ci się przeczytać książkę zawierającą fantastyczne elementy i taka lektura sprawia Ci przyjemność? Może czytasz komiksy, interesują Cię programy popularnonaukowe, lubisz japońską animację, a wreszcie zwyczajnie lubisz spędzać czas ze znajomymi w ciekawy sposób albo chcesz poznawać nowych, interesujących ludzi? Może po prostu chciałbyś fajnie spędzić czas z rodziną lub zapewnić sporo zabawy dzieciom? A może od lat jeździsz na konwenty, nie ruszasz się nigdzie bez zestawu kości do RPG, kupujesz każdą nową powieść fantastyczną albo pamiętasz każdy odcinek Naruto? Polcon jest organizowany przez nas, ludzi kochających swoje bardzo szeroko zakreślone zainteresowania, właśnie dla Ciebie. Naszym zdaniem każdy może zostać fanem – a przynajmniej dobrze się bawić, próbując.


Święto wyobraźni?

Dokładnie tak. Wyobraźnia to nie tylko bujanie w obłokach. Wyobraźnia to narzędzie poznawcze, punkt wyjściowy dla wszelkiej kreatywności i operowania abstraktami. Wyobraźnia to umiejętność planowania, posługiwania się liczbami, opracowywania strategii, tworzenia nowych koncepcji i rozwiązań. Deficyt wyobraźni to hamulec dla rozwoju kultury, rozwoju wewnętrznego i postępu. Naszym celem jest dbanie o wyobraźnię. Jak cel ten zrealizuje Polcon 2013?


Konwent konwentów

Polcon 2013 to zbiór mniejszych imprez, ulokowanych blisko siebie w różnych budynkach Kampusu Głównego Politechniki Warszawskiej. Wśród imprez tych można wyróżnić:

– Główną część programową:  spotkania z pisarzami, gośćmi honorowymi i zagranicznymi, prelekcje, warsztaty.
 Kocioł: cały sześciopiętrowy budynek poświęcony grom hobbystycznym, towarzyskim, planszowym i fabularnym, z obszernym blokiem rodzinnym zawierającym atrakcje dla dzieci.
 Dni Nauki i Targi Popkultury: prelekcje i dyskusje popularnonaukowe dla każdego oraz przestrzeń targowa z pełnym asortymentem fantastycznych produktów – od kostek, przez książki i gry, po stroje i pościel.
 Blok kultury japońskiej i elektronicznej rozrywki: cały osobny budynek poświęcony grom komputerowym, konsolom, a przede wszystkim kulturze Japonii, mandze i anime.
 Gala Nagrody im. Janusza A. Zajdla: podkreślamy ją jako istotną składową całości. Gala odbędzie się w Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki. Oprócz wręczenia nagrody literackiej odbędzie się wtedy również rozstrzygnięcie i wręczenie nagród w innych znaczących konkursach Polconu.

Polcon 2013 w Warszawie będzie dużym przedsięwzięciem, podczas którego atrakcje odbywające się zazwyczaj jako pojedyncze nitki programowe zyskają dla siebie całe odrębne budynki, stając się swoistymi minikonwentami: minikonwentem literacko-erpegowym, minikonwentem planszówkowo-rodzinnym, minikonwentem naukowym oraz minikonwentem mangi i anime. Zadbamy na dużą skalę o każdego.


Przedsięwzięcie składkowe

Konwent Polcon 2013 jest przedsięwzięciem, do którego każdy uczestnik dokłada cegiełkę, opłacając składkę akredytacyjną. Nie jest to opłata dla organizatorów. To opłata dla Was. Nie sprzedajemy Wam usługi. Tworzymy wspólnie z Wami niesamowite przedsięwzięcie. Sami również, oprócz i tak już poświęconego czasu i prywatnych środków, opłacamy składkę akredytacyjną, bo chcemy jeszcze bardziej dołożyć się do naszego wspólnego święta. Uczestnicząc w Polconie, jesteście jednocześnie jego twórcami. To Wasz Polcon. Nie kupujecie niczego. Każda Wasza złotówka to ciekawy gość zagraniczny, dobra wystawa, profesjonalne materiały poligraficzne, ubezpieczenie, woda dla prelegentów, uniformy dla obsługi oraz sama możliwość przebywania w konwentowych budynkach. To Wasz wkład w to przedsięwzięcie, sami sobie oraz innym uczestnikom zawdzięczacie, że możliwości realizowania ciekawych atrakcji są większe lub mniejsze. Nasze zadanie to doprowadzić je do skutku, Wasze – sprawić, by w ogóle były możliwe. My uczestniczymy w Polconie, koordynując go, Wy – odwiedzając atrakcje, pomagając w obsłudze, dbając o czystość na terenie i tworząc przyjazną atmosferę dla wspólnych wspomnień. Z góry Wam dziękujemy.

Zachęcamy do szczegółowego zapoznania się z pozostałymi działami i zapraszamy na Polcon 2013!

Joomla 3.0 Templates - by Joomlage.com